کاهش علائم کرونا با مصرف داروهای آنتی هیستامینی

مطالعات جدید در رابطه با آنتی هیستامین ها و کرونا

مطالعات جدید در رابطه با آنتی هیستامین ها و کرونا

همه گیری COVID-19 به دلیل عفونت SARS-CoV-2 می تواند باعث ایجاد سندرم حاد تنفسی در نتیجه طوفان سیتوکین ریوی شود.

آنتی هیستامین ها درمان های بی خطر و موثری برای کاهش التهاب و ترشح سیتوکین هستند.

ترکیبی از آنتاگونیست های گیرنده هیستامین 1 و هیستامین 2 در کهیر موثر است و ممکن است طوفان سیتوکین ریوی را به واسطه هیستامین در COVID-19 کاهش دهد.

یک مطالعه همگانی با حمایت پزشکان، از ستیریزین و فاموتیدین در بیماران بستری در بیمارستان با علائم شدید تا حیاتی ریوی انجام شد. متخصصان ریه ، مراقبت های ویژه بیماران بستری را در یک مرکز پزشکی با 110 بیمار با شدت بالا انجام دادند که همگی تحت درمان همزمان با قرص سیتریزین 10mg و قرص فاموتیدین 20mg )دو بار درروز) بودند.

در این مطالعه مشخص شد که، تجویز و مصرف همزمانreceptor blocker  (H1,H2)  در بیماران مبتلا به Covid 19 می­تواند کاهش مفیدی در مرگ و میر بیماران بستری و پیشرفت علائم آنها داشته باشد.

طبق این مطالعه، در بین تمام بیمارانی که حداقل 48 ساعت ازدو داروی بلاک کننده هیستامین استفاده کرده اند، 16/4% میزان لوله گذاری اکسیژن، 7/3% میزان لوله گذاری پس از گذشت حداقل 48 ساعت از درمانشان، 15/5% میزان مرگ و میر بیماران بستری ، و 11 روز طول مدت بستری در بیمارستان  بیماران کاهش می­یابد.

. این ترکیب دارویی وقتی با گزارش های منتشرشده از بیماران بستری COVID-19 مقایسه می شود نشان دهنده اثرات مثبت، تخفیف علائم و حتی مرگ های بیمارستانی می­شود.

سیتریزین به دسته داروهای ضد حساسیت (آنتی هیستامین) تعلق دارد. این دارو با جلوگیری از اثر هیستامین که به طور طبیعی در واکنش به مواد حساسیت زا در سلول های بدن تولید و آزاد می شود، علائم حساسیت (عطسه، خارش، آبریزش چشم و بینی، کهیر و...)را تسکین می‌دهد، و همچنین فاموتیدین از طریق‌ رقابت ‌با هیستامین‌ در سطح‌ گیرنده‌های‌ H2 درسلول‌های‌ جداره‌ای‌، ترشح‌ پایه‌ای‌ اسیدمعده‌ و همچنین‌ تحریک‌ ترشح‌ اسید توسط غذا، پنتاگاسترین‌ و سایر محرکهای‌ ترشح ‌اسید معده‌ را مهار می‌کند مصرف همزمان این دو گیرنده هیستامینی تاثیر به سزایی در کاهش علائم بیماران مبتلا به covid19 دارند.

 

مولف: دکتر فاطمه اشکان

کد: 50030250

زمان انتشار: سه شنبه 27 آبان 1399 11:30 ق.ظ

منبع: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1094553920301462

تعداد نمایش: 247

 

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.