مکمل بدنسازی

مکمل بدنسازی

مکمل بدنسازی

مکمل های  بدنسازی را نمی توان جایگزین مناسبی برای غذا در نظر گرفت چرا که این مکمل ها همه ی مواد مغذی و مزایا و منافع غذاها مثلاً ویتامین میوه ها و سبزیجات را به بدن نمی رسانند واین مکمل ها در کنار وعده های غذایی مناسب باعث رشد عضلات خواهند شد . بنابراین نسبت به بدن شما و همچنین عادات غذا خوردن ورزشکاران باید از مکمل های مناسب بهره ببرند.

 مکمل بدنسازی ( مکمل غذایی ) معمولاً توسط افرادی که ورزش می کنند و یا به نوعی درگیر رشته بدنسازی هستند مورد استفاده قرار می گیرند . این مکمل ها معمولاً برای رسیدن به اهداف مختلفی مصرف می شوند که از جمله می توان به:

 مکمل افزایش وزن ( گینر )

مکمل کاهش وزن ( چربی سوز )

مکمل های افزایش عملکرد ورزشی ( مکمل پمپ ) و مکمل ریکاوری

مکمل پروتئین

 مکمل کراتین

و ... اشاره کرد.

همچنین افراد روزانه مکمل های مختلفی از جمله:

 کراتین

اسیدهای آمینه شاخه دار(BCAA)

 گلوتامین

پروهورمون

و ... استفاده می کنند .

بعضی از مکمل ها به صورت جداگانه و بعضی به صورت ترکیبی ( دوره مکمل بدنسازی ) مورد استفاده بدنسازان قرار می گیرند.

نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که مکمل بدنسازی به ورزشکار کمک میکند که به گسترش عضلات بخش های مختلف بدن خود بپردازد و البته در کنار این مسئله بدنساز باید تغذیه مناسب ، تمرین مناسب و استراحت کافی ( زمان ریکاوری ) داشته باشد تا بتواند به اهداف خود برسد.

در مورد مکمل بدنسازی علاوه بر اورجینال بودن مکمل ، زمان مناسب مصرف و مقدار مصرف آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است وبرای این امر فرد بدنساز باید از علم روز بدنسازی و پرورش اندام بر خوردار باشد.

مزیت اصلی مکمل بدنسازی 

مکمل  بدنسازی مقرون به صرفه هستند

به عنوان مثال مقدار پروتئین لازم برای یک ورزشکار بالغ با وزن 100 کیلو گرم حدوداً 200 الی 250 گرم به صورت روزانه است. اگر فرد بخواهد این مقدار را با غذای روزانه خود تامین کند باید هزینه زیادی را از لحاظ وقت ( زمان لازم جهت پخت و پز ) و هزینه بپردازد.در صورتی که با کمک مکمل پروتئین می تواند بخش زیادی از این میزان را به راحتی فراهم کند.

مکمل بدنسازی استفاده راحت و آسان

استفاده از این مکمل ها بسیار ساده تر و آسان تر از فراهم کردن غذای روزانه می باشد.

مکمل بدنسازی قابل اعتماد

مکمل های بدن سازی به عنوان مثال آمینو ، پروتئین ، گلوتامین و کراتین و ... آزمایش خود را طی سال ها و دهه های گذشته پس داده اند و اگر ورزشکاران جواب لازم را پس از مصرف این مکمل ها نمی گرفتند شما ورزشکار و بدنسازی را نمی دیدید که از این مکمل ها استفاده کنند.

هر ورزشکاری برای ساختن عضلات بدن خود به طیف مختلفی از مکمل های بدنسازی نیاز دارد که با توجه به علم و دانش پایه موجود و مقدار هزینه مدنظر خود می تواند این مکمل ها را تهیه کند و اطمینان حاصل کند که به نتایج مطلوب دست خواهد یافت.

هدف مکمل شاپ معرفی انواع محصولات بدنسازی و مطالعه آن توسط کاربران مکمل شاپ سطح علمی بازدید کنندگان را بالا خواهد رفت و انتخاب مکمل را برای ورزشکاران راحت تر می کند.

 

مکمل بدنسازی اورجینال  ( مکمل اورجینال  )

مکمل های بدنسازی نوتری ویتا

مکمل اورجینال

تشخیص مکمل بدنسازی اصل از مکمل های تقلبی و غیر اورجینال

متاسفانه اکثر مکمل های بدنسازی موجود در بازار ایران و یا داروخانه ها اورجینال نیستند و اینکه کیفیت این محصولات به چه صورت می باشد و یا از چه مواد و یا در کجا ساخته می شوند مشخص نیست . به طورکلی مکمل های بدنسازی و غذایی اگر اصل نباشند ، علاوه بر نداشتن فایده ، می توانند زیان هم برسانند .

تشخیص مکمل های بدنسازی اورجینال

با توجه به نکته های زیر می توانید شانس تشخیص مکمل های بدنسازی اصل از مکمل های تقلبی را افزایش دهید

تاریخ انقضای مکمل بدنسازی

 در اکثر کمپانی ها نباید به رنگ قرمز باشد و این مسئله احتمال تقلبی بودن آن را زیاد می کند .

پودر بدنسازی

پودر مکمل ها باید یک دست و یک رنگ باشد . وجود دانه های رنگی در بین پودر نشانه تقلبی بودن آن است . ( البته نه در همه موارد )

مکمل بدنسازی اورجینال نباید بوی بد داشته باشد .

چنانچه مقداری از پودرمکمل را در دهان بگذارید هرچه مقدار چسبندگی آن در دهان بیشتر باشد کیفیت و احتمال اورجینال بودنش بیشتر می باشد .

پودر پروتئین وی ۱۰۰ %

این پودر ها نباید زیاد شیرین باشند .

بیشتر کمپانی های معتبر تولید کننده مکمل بر روی درب قوطی ها و پیمانه محصولاتشان ، لوگوی شرکت خود را چاپ و یا حک می کنند و عدم وجود این آرم شرکت احتمال تقلبی بودن محصول را بالا می برد . ( البته این مسئله قطعی و 100 % نیست )

مکمل های کیسه ای داری پلمپ زیپی باید از نظر کیسه ، چاپ و پلمپ با کیفیت و بدون زدگی باشد .

همواره به این نکته توجه داشته باشید که داشتن هولگرام دلیل بر اورجینال بودن مکمل بدن سازی و غذایی نیست .

قوطی و کیسه های کوچک با وزن زیاد مکمل بدنسازی، اغلب تقلبی هستند .

با اسکن بارکد روی مکمل بدنسازی میبایست وارد سایت اصلی آن شرکت شود .

میزان وزن مکمل بدنسازی باید دقیق باشد اگر سنگین یا سبک تر باشد تقلبی است .

اطلاعات خود را با مطالعه و بازدید از سایت های معتبر افزایش دهید و همواره پس از خرید مکمل با مراجعه به وب سایت شرکت تولید کننده محصول خود را با نمونه شرکت مقایسه کنید .

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که طعم درج شده بر روی مکمل با طعم پودر داخل مکمل یکی باشد .

مکمل بدنسازی تقلبی دارای قیمت خیلی پایینی هستند فریب قیمت کم را نخورید .

همواره توجه داشته باشید که افزایش غیرعادی وزن بدن و پف کردن صورت و عضلات نشان دهنده غیر اورجینال بودن محصول و وجود مواد مضری مثل کورتون در مکمل می باشد .

مکمل پروتئین :

این مکمل بدنسازی مهمترین پروتئین مورد نیاز بدن بدنسازان می باشد و در واقع پودر پروتئین بلوک های ضروری ساختمان بدن شما هستند.این مکمل ها انرژی لازم برای تمین خوب شما را فراهم می کنند و همچنین نقش مهمی در کیفیت و بهبود عضلات شما دارند.

آنچه در انتخاب یک مکمل مهم است فقط کیفیت و محتوای آن نمی باشد بلکه طعم و مزه آن در لذت بردن شخص از آن مکمل پروتئین و در نتیجه رسیدن به نتیجه بهتر بسیار موثر می باشد. انواع مختلفی از پروتئین وجود دارد که ما در این قسمت بعضی از آن ها را معرفی خواهیم کرد.

 

مکمل پروتئین نوتری ویتا

مکمل پروتئین وی

مکمل پروتئین آب پنیر

مهمترین مکمل پروتئین ، پروتئین وی می باشد و این پروتئین یک منبع بزرگ پروتئین می باشد.برای رسیدن به عضلات زیبا و نیرومند بسیار مفید می باشد. پروتئین وی بسیار زود هضم می باشد و دارای مشخصات اسید آمینه بهتری نسبت به پروتئین تخم مرغ می باشد.

خواص پروتئین وی :

وی پروتئین نوتری ویتا

عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد و این مسئله به این علت است که استرس را کاهش می دهد و سطح کورتیزول ( هورمونی که عضله را از بین می برد ) را کاهش می دهد.

بهبود ایمنی بدن با افزایش گلوتاتیون که یک آنتی اکسیدان محلول در آب موجود در بدن انسان می باشد.

بهبود عملکرد کبد

فشار خون را کاهش می دهد

می تواند به مبارزه با بیماری ایدز کمک کند. در رشد عضلات بسیار موثر می باشد

مکمل پروتئین ایزوله :

مکمل پروتئین ایزوله سرعت جذب بالاتری نسبت به پروتئین وی ( پروتئین آب پنیر ) دارد و برای استفاده بعد از تمرین پروتئینی ایده آل می باشد. در این زمان عضلات شما نیاز مبرم به اسید های آمینه و پروتئین دارد که پروتئین ایزوله به علت سرعت بالای جذب گزینه مناسبی می باشد.

پودر پروتئین کازئین :

مکمل کازئین طبیعی که پس از اولترا فیلتراسیون ( جداشدن مواد مختلف تشکیل دهنده شیر ) به دست می آید به دلیل اینکه می تواند ترشح مداومی از اسید های آمینه به داخل جریان خون داشته باشد گزینه ایده آلی برای حفاظت از عضلات در مدت های زیاد می باشد و در واقع یک پروتئین دراز مدت می باشد .مکمل پروتئین کازئین برای استفاده در هنگام خواب بسیار مناسب می باشد ونیاز عضلات بدن ورزشکار را در هنگام خواب کاملاً بر طرف می کند .

پروتئین سویا :

مکمل پروتئین سویا پروتئین مناسبی هم برای مردان و هم برای زنان می باشد.مطالعات مختلف نشان می دهد که این پروتئین خطرابتلا به سرطان های وابسته به هورمون ( سرطان پستان ، سرطان پروستات و ...) را کاهش می دهد.

از دیگر مزیت های این پروتئین می توان به کاهش کلسترول بالای خون ، کاهش علائم یائسگی اشاره کرد.همچنین مکمل پروتئین سویا در جلوگیری از پوکی استخوان با ایجاد توده استخوانی بسیار موثر است.

بهترین زمان برای مصرف  مکمل بدنسازی پروتئین

یکی از زمان هایی که بدن شما بسیار به پروتئین نیاز دارد ، بلافاصله بعد از تمرین است . چرا که بدن شروع به ترمیم ماهیچه بلافاصله بعد از تمرین می کند . مصرف پروتئین در این زمان ، سوخت لازم برای ترمیم و رشد عضلات را تامین می کند .

کدام پروتئین بهترین گزینه است ؟

تصور می شود که پروتئین هایی که بالاترین میزان ارزش بیولوژیکی ( BV ) را دارند ، برای رشد بهترین گزینه هستند . اما این مسئله ای بحث بر انگیز در بین دانشمندان است . اگرچه ، بیشتر دانشمندان که تحقیقات مستقیمی بر روی پروتئین داشته اند ، معتقدند که هرچه میزان BV بالاتر باشد ، پروتئین بهتر هضم ، استفاده و ذخیره می شود .

چه میزان پروتئین باید مصرف کنیم ؟

کمترین میزان پروتئینی که بدن نیاز دارد تا عضله سازی کند ، 1 گرم پروتئین در ازای هر پوند از وزن بدن است ( برای مثال ، اگر وزنتان 200 پوند است ، بنابراین حداقل میزان پروتئین مصرفی برای رشد عضلات باید 200 گرم باشد . ) . هر پروتئین دیگری که علاوه بر این مقدار مصرف شود ، پروسه ترمیم عضلات را سرعت می بخشد .

برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد مکمل های پروتئینی اینجا کلیک کنید .

مکمل آمینو اسید :

آمینو اسید مهمترین ساختار پروتئین را می سازد که فرق آن ها با مکمل کربوهیدرات و چربی ها در وجود نیتروژن در ساختار سلولی آمینو اسید ها علاوه برسه عنصر کربن ، هیدروژن و اکسیژن می باشد. دانشمندان طی سال های مختلف حدوداً 20 اسید آمینه اصلی را کشف ونام گذاری کرده اند واین اسید های آمینه را به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم بندی کرده اند.

آمینو اسید ضروری : بدن قادر به ساختن آنها نیست و باید از طریق رژیم غذائی تامین شوند . آرژنین ، لیزین ، تره اونین، لوسین ، میونین ، والین ، فنیل آلین ،ایزو لوسین و ... از اسید های آمینه ضروری هستند.

آمینو اسید غیر ضروری : بدن توانایی ساخت و سنتز آمینو های غیر ضروری را دارد. گلیسین ، آلین ، گلوتامین ، لیستین و ....از اسید های آمینه غیرضروری هستند.

 

مکمل آمینو اسید شاخه ای ( بی سی ای ای )

بی سی ای ای

 مکمل  BCAA

بی سی ای ای نوتری ویتا

 

مکمل بی سی ای ای ( مکمل آمینو اسید زنجیره ای ):

شامل آمینو اسید های والین ، لوسین ، ایزولوسین می باشندکه برای سنتزپروتئین و در نتیجه عضله سازی بسیار مهم و حیاتی هستند.بدن ورزشکاران قادر به ساخت این آمینواسید نمی باشد و حتماً باید از منابع خارجی تامین شود.

مکمل پمپ :

مکمل پمپاژ خون

مکمل پمپ عضله

مکمل پمپاژ خون انرژی لازم و کافی برای انجام تمرینات سخت و با کیفیت برای ورزشکاران فراهم می کند.مصرف این دسته از مکمل ها معمولاً 20 الی 30 دقیقه قبل از شروع تمرینات می باشد.

مواد محرک کافئین ، ویتامین B ،انواع ویتامین ها ، مقدار کمی کراتین ،ال آرژنین وبرخی مواد دیگر اجزای اکثر پمپ های بدنسازی می باشند.ویتامین ها و محرک ها انرژی و استقامت را فراهم می کنند و ال آرژنین عملیات پمپ خون به عضلات را به عهده دارند . مکمل پمپ عضله با جلوگیری از خستگی شما این امکان را فراهم می کند که تمرینی سخت تر و طولانی تر انجام دهید.

مکمل کراتین

در مورد این مکمل می توان گفت اسید آلی نیتروژن موجود در آن می تواند روند به دست آوردن قدرت و سایز عضلانی ( حجم خشک ) تسریع بخشد .همچنین مکملی بسیار موثر در بازسازی و بازیابی ( ریکاوری ) سریع عضلات بعد از تمرینات سخت می باشد و تعجب آور نیست که این مکمل در زمره ی محبوب ترین مکمل های بدنسازی در میان بدنسازان قرار گرفته است.

بی سی ای ای

آمینو اسیدهای زنجیره ای ( BCAAs ) گروهی از سه اسید آمینه ضروری هستند : لوسین ، ایزولیسین و والین. مکمل های BCAA به منظور افزایش رشد عضلات و بهبود عملکرد تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند. این مکمل ها همچنین به کاهش وزن و خستگی پس از اتمام تمرین نیز کمک شایانی می کنند. در این مقاله سعی کرده ایم برای شما توضیح دهیم بی سی ای ای چیست و چه مزایای بالقوه ای دارد.


بی سی ای ای

آمینو اسیدهای زنجیره ای مواد مغذی ضروری هستند که بدن انسان از طریق پروتئین موجود در مواد غذایی همچون گوشت ، محصولات لبنی و حبوبات به دست می آورد. BCAAs ضروری محسوب می شوند ، زیرا بر خلاف اسید آمینه های غیر ضروری بدن انسان قادر به تولید آن ها نیست. بنابراین حتما باید آن ها را از طریق مواد غذایی تامین کنید. از میان 9 آمینو اسید ضروری ، 3 مورد در دسته BCAAs قرار می گیرند :

لوسین

بهبود دهنده سنتز پروتئین ، کمک به ایجاد و بازسازی عضلات ، قابلیت تنظیم سطح قند خون ( به همراه انسولین ). یکی از دو آمینو اسیدی است که به قند تبدیل نمی شود.

ایزولیسین

قابلیت ذخیره سازی انرژی در سلول های عضلات از طریق تنظیم گلوکز دریافتی.

والین

بهبود عملکرد ذهنی ، قابلیت کاهش خستگی و تجزیه عضلات.
سایر اسید آمینه های ضروری در کبد اکسید می شوند ( برای آزاد سازی انرژی تجزیه می شوند ). بدن انسان به منظور حفظ عملکرد طبیعی ، به BCAAs در داخل جریان خون نیاز دارد. اگر هیچ آمینو اسیدی وجود نداشته باشد ، بدن سلول عضلات را برای آزاد سازی ، تجزیه می کند.

آمینو اسیدهای زنجیره ای

بی سی ای ای و عملکرد آن در بدن انسان

BCAA درصد بالایی از اسیدهای آمینه بدن انسان را تشکیل می دهند. همه آن ها با هم تقریبا 35 الی 40 درصد تمام آمینو اسیدهای بدن انسان را تشکیل داده و 14 الی 18 درصد از آن ها در ماهیچه های شما یافت می شوند. برخلاف سایر آمینو اسید ها BCAAs غالبا در عضلات بیشتر از کبد تجزیه شده و از این رو نقش مهمی در تولید انرژی در حین تمرین دارد. BCAAs نیز نقش های دیگری نیز در داخل بدن انسان دارند. بدن انسان می تواند از آن ها به عنوان بلوک های ساختاری پروتئین و عضلات استفاده کند. همچنین ممکن است در تنظیم سطح قند خون با مراقبت از کبد و ذخایر قند موجود در عضلات و تحریک سلول های شما برای دریافت قند از جریان خون ، نقش داشته باشند. از میان سه مورد ذکر شده ، لوسین بیشترین تاثیر را در ظرفیت بدن انسان در ایجاد پروتئین عضلات دارد. ضمنا ، ایزولیسین و والین در تولید انرژی و تنظیم سطح قند خون موثرتر هستند.

نسبت مکمل های بی سی ای ای

روی بسته بندی مکمل های BCAAs همیشه میزان نسبت آن ها ذکر شده است. متداول ترین نسبت 2:1:1 بوده که از دو قسمت لوسین ، 1 قسمت ایزولیسین و 1 قسمت والین تشکیل شده است. گرچه مرسوم ترین نسبت ترکیب 2:1:1 است ، اما بر روی برخی محصولات نسبت 4:1:1 و حتی 10:1:1 را نیز مشاهده خواهید کرد.


بی سی ای ای نوتری ویتا

BCAA نوتری ویتا محصول شرکت رابینسون فارما آمریکا که در انحصار شرکت مهبان دارو میباشد دارای نسبت 8:1:1 است و این بدان معنی است که 8 قسمت لوسین ، 1 قسمت ایزولوسین و 1 قسمت را والین تشکیل میدهد
بی سی ای ای نوتریویتا علاوه بر ال- لوسین ، ال- والین و ال- ایزولوسین مواد زیر را شامل میشود:

- منیزیم

- گلوتامین

- تائورین

- ویتامین B6

- ویتامین K2

BCAA

بی سی ای ای گروهی از اسیدآمینه ها شامل لوسین، والین و ایزولوسین هستند که وظیفه ساخت عضلات، ترمیم و حفظ آنها و همچنین افزایش انرژی در بدن را بر عهده دارند. این اسیدامینه ها برخلاف سایر اسیدآمینه ها که در کبد استفاده می شوند، در ماهیچه ها کاربرد دارند. این اسیدآمینه ها برای بدن ضروری هستند و بدن قادر به ساخت آنها نیست. غذاهای زیادی وجود دارند که می توانند این اسیدآمینه ها را برای بدن تامین کنند ولی در ورزشکاران به دلیل اینکه نیاز به پروتئین بیشتری برای انجام تمرینات دارند علاوه بر غذا می توانند از مکمل های اسیدآمینه شاخه دار نیز استفاده کنند. در این مکمل اسید امینه های لوسین و والین و ایزولوسین به نسبت 8،1،1 قرار گرفته اند که شرایط را برای ساخت عضلات فراهم می کنند.


تائورین

تائورین در تنظیم تعادل آب ، میزان انرژی ، ضربان قلب و همچنین انقباض عضلانی می تواند نقش داشته باشد. تائورین در کاهش خستگی عضلات و تنظیم دمای بدن ، افزایش توانایی تمرین و بالا بردن قدرت تمرکز موثر است. تائورین اثری مشابه کراتین داشته و میزان آب در عضلات را افزایش می دهد و در نتیجه باعث افزایش حجم سلولی میشود. آب به عنوان حلال و انتقال دهنده مواد مغذی بوده اکسیژن و انرژی را برای سلول ها فراهم می سازد.


گلوتامین

از تخریب عضلات جلوگیری کرده، عضله سازی را توسعه میدهد. سیستم ایمنی بدن راتقویت و ذخایر گلیکوژن را زیاد میکند. همچنین گلوتامین باعث افزایش هورمون رشد در پلاسمای خون می‌گردد.


منیزیم

یک ماده معدنی ضروری که در فرآیند سوخت و ساز و حفظ فعالیت طبیعی عضله نقش ایفا می کند. منیزیم می تواند با افزایش جریان خون میزان گلوکز در مغز و عضله را افزایش و تجمع لاکتات در عضله را کاهش دهد و عملکرد ورزشی را بالا ببرد.


ویتامین B6

ویتامین B6 بطور طبیعی می تواند تولید تستوسترون که هورمونی آنابولیک است را افزایش دهد. بالا رفتن سطح آن سبب تحریک رشد و نمو و ساخت و ساز عضله می شود. ویتامین B6 نقش اساسی در متابولیسم پروتئین ، کربوهیدرات و چربی ایفا می کند. این ویتامین به صورت مستقیم یا غیر مستقیم نقش آنتی اکسیدانی دارد. این نقش در تمرینات ورزشی حرفه ای که نوعی استرس اکسیداتیو می توانند باشند بسیار حائز اهمیت است و برای سلامت ارگانهای مهم ضروری است.


ویتامین K2

ویتامین 2K در تکثیر و تمایز استئوبلاستها و سیستم عضلانی اسکلتی نقش مهمی دارد و فرمهای MK-4 و MK-7 آن نقش کلیدی دارند. در مطالعات دیده شده که بخصوص ویتامین K2 در تکثیر و رشد سلولهای عضلانی نقش دارد. همچنین نقشهای مرتبط با بالاتر رفتن سطح تستوسترون نیز برای آن ذکر شده است. در این شرایط افزایش برون ده قلبی، بهبود تغذیه و اکسیژن رسانی به اندام ها و متابولیسم انرژی به ویژه در بافت هایی مانند عضلات اسکلتی و قلبی را موجب می شود.

 

نقش بی سی ای ای در عضله سازی


بی سی ای ای چیست؟

بی سی ای ای مناسب دوره ریکاوری در بدنسازی و رشد و ترمیم عضلات و عضله سازی است. بی سی ای ای BCAA دارای هر سه آمینو اسید شاخه ای ال لوسین، ال والین، ایزو لوسین است. اسیدآمینه های شاخه دار گروهی از اسیدآمینه ها شامل لوسین، والین و ایزولوسین هستند که وظیفه عضله سازی، ترمیم و حفظ آنها و همچنین افزایش انرژی در بدن را بر عهده دارند. این اسیدامینه ها برخلاف سایر اسیدآمینه ها که در کبد استفاده می شوند، در ماهیچه ها کاربرد دارند. این اسیدآمینه ها برای بدن ضروری هستند و بدن قادر به ساخت آنها نیست. غذاهای زیادی وجود دارند که می توانند این اسیدآمینه ها را برای بدن تامین کنند ولی در ورزشکاران به دلیل اینکه نیاز به پروتئین بیشتری برای انجام تمرینات دارند علاوه بر غذا می توانند از مکمل های اسیدآمینه شاخه دار بی سی ای ای نیز استفاده کنند. در این مکمل اسید امینه های لوسین و والین و ایزولوسین به نسبت 1،1،8 قرار گرفته اند که شرایط را برای ساخت عضلات فراهم می کنند.
بی سی ای ای در رشد عضلانی و عضله سازی بسیار موثر می باشد و چگالی عضلات بدن را افزایش می دهد . یکی از ویژگی های BCAA جلوگیری از ریزش عضلات ورزشکاران در اثر رژیم های غذایی و فشار تمرینات است.کیفیت و سرعت جذب بالا و همچنین دوز بالای آمینو اسید های شاخه ای این مکمل موجب افزایش بازسازی عضلات بویژه در دوره ریکاوری می شود.

اکنون می دانیم بی سی ای ای چیست و باید اطلاعات کاملی درباره خواص آن به شما بدهیم

مزایای BCAA


مزایای بی سی ای ای

افزایش حجم توده های عضلات


زمانی که به دنبال بهبود قدرت و یا افزایش حجم عضلات ( فزون پروری = رشد ناهنجار اندام یا بافت در اثر بزرگ شدن یاخته‌ها ) هستید ، باید سنتز پروتئین را فعال کنید. در این شرایط لوسین مهم ترین آمینو اسید محسوب می شود. نشانه های شیمیایی به بدن شما فرمان ساخت و بازسازی عضلات را می دهند و لوسین به طور موثر این سیگنال را تقویت می کند ( به ویژه بعد از تمرینات مقاومتی ). تمامی آمینو اسیدها برای رشد عضلات ضروری هستند. گرچه وجود لوسین روند کار را تحریک می کند ، برای تولید عضلات دیگر فرم های پروتئین مورد نیاز است. بدون وجود سایر اسید آمینه ها ، لوسین مانند یک مدیر موقعیت ساختاری محرک است که بدون وجود سایر عوامل ، نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد.


کاهش خستگی

آمینو اسیدهای زنجیره ای به ویژه والین ، به کاهش خستگی ناشی از تمرینات کمک شایانی می کنند. زمانی که تمرین می کنید ، سطح تریپتوفان ( یک آمینو اسید دیگر ) بالا می رود. زمانی که تریپتوفان وارد مغز انسان می شود ، از آن برای ایجاد سروتونین ( هورمون مربوط به احساس خستگی ) استفاده می شود. تمامی آمینو اسیدها از یک مسیر به مغز منتقل می شوند ، اما همه آن ها اجازه ورود به مغز را ندارند. با استفاده از امکانات محدود ، والین با تریپتوفان مقابله کرده و بر آن غلبه می کند. وجود تریپتوفان کمتر در مغز به معنای سروتونین کمتر و نهایتا خستگی کمتر می باشد.


افزایش سرعت ریکاوری

در یک تحقیق انجام شده به دنبال تاثیر مکمل BCAA در ورزشکاران ، محققان به نتایج مثبتی دست یافته اند. با مصرف BCAA ، سرعت زمان ریکاوری بعد از تمرینات قدرتی و کاردیو بهبود و دردهای عضلانی کاهش می یابد. همچنین هیچ گونه اثر کاتابولیسم ( نابودی ) عضلات وجود ندارد. در حین ورزش ما به BCAAبیشتری برای داشتن عملکرد مناسب نیاز داریم. زمانی که سطح جریان خون پایین باشد ، بدن به دنبال منبعی برای دریافت آن می گردد. در این مرحله ، بدن شروع به تجزیه بافت عضلات ( کاتابولیسم ) به منظور دستیابی به آمینو اسیدهای زنجیره ای می کند.
مصرف BCAA سطح کافی موجود در جریان خون را تضمین می کند و منجر به کاهش تجزیه عضلات می گردد. در حین و پس از تمرینات سنگین ، دریافت کافی آمینو اسیدها حائز اهمیت است. پس از اتمام تمرین ، معمولا ورزشکاران وعده های غذایی با پروتئین بالا میل می کنند تا سطح BCAA را دوباره بالا ببرند. اگر هدف از تمرین عضله سازی باشد ، بهترین زمان برای بهبود سنتز پروتئین با استفاده از لوسین است. مصرف کربوهیدرات هایی که سریع عکس العمل نشان می دهند ، ایده خوبی است زیرا به عنوان گلیکوژن در عضلات ذخیره می شوند.


افزایش ذخایر انرژی عضلات

عضله سازی

جلوگیری از تحلیل عضلات

بهبود عملکرد عضلات

جلوگیری از دفع کورتیزول

بهبود هضم مواد غذایی

 

مکمل بی سی ای ای

زمانی که غذای می خورید ، انرژی دریافتی شما یا ذخیره می شود و یا مورد استفاده قرار می گیرد. با هضم غذا کربوهیدرات ها به گلوکز تبدیل شده که در نتیجه انرژی مورد نیاز سلول ها را تامین می کند. هورمون انسولین ، به تنظیم سطح قند خون کمک شایانی می کند. یکی از راه های این کار کمک به حرکت گلوکز به دیواره های سلول برای ذخیره شدن است. گلوکز استفاده نشده به گلیکوژن تبدیل شده و در کبد و بافت های عضلات ذخیره می شود. هر گونه گلوکز اضافی که به صورت گلیکوژن ذخیره نمی شود ، نهایتا در سلول های چربی ذخیره می گردد. مهم ترین مساله در مورد ذخیره گلیکوژن در سلول عضلات این است که : زمانی که در عضلات ذخیره می شود ، دیگر قادر به بازگشت به داخل جریان خون نیست ( تا در جاهای دیگر استفاده شود ). تنها توسط عضلات مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل ، ترغیب گلوکز برای ذخیره شدن در سلول های عضلات بهتر از ذخیره شدن به عنوان چربی است.
گلیکوژن ذخیره شده در عضلات یک منبع انرژی قابل دسترس است. بنابراین هنگامی که قند خون پایین است ، عضلات منقبض شده از سوخت ذخیره شده درون آن ها برای انجام کار استفاده می کنند. این جایی است که آمینو اسید زنجیره ای ایزولیسین وارد عمل شده و دریافت گلوکز توسط عضلات را بهبود می دهد. دریافت بیش از حد به معنای ذخیره انرژی کمتر به عنوان چربی و در نتیجه دستیابی سریع تر به انرژی برای عضلات است.

 

مکمل گلوتامین :

گلوتامین نوتری‌ویتا

این مکمل از مهم ترین و فراوان ترین عنصر در ساختار اسکلتی بدن انسان می باشد و در واقع بیش از 60 از بافت های عضلانیرا گلوتامین تشکیل می دهد.

در هنگام تمرینات شدید میزان گلوتامین در عضلات و بافت های ماهیچه ای بدن کاسته می شود که این کاهش مانع از رشد و ریکاوری ماهیچه ها می شود .از وظایف مهم این مکمل می توان به انتقال نیتروژن بین ارگان های عضلات ، سم زدایی کردن عضلات بدن ، دفع آمونیاک از ماهیچه ها، کمک به تشکیل RNA و DNA وتقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

مهم ترین وظیفه مکمل گلوتامین که آن را در بین ورزشکاران مکملی پر طرفدار ساخته است کمک به حجم سلول های عضلانی و کاهش درد های عضلانی و تسریع فرایند ریکاوری می باشد.

 

مکمل مولتی ویتامین :

مولتی ویتامین مولتیبان

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که بدن انسان برای فعالیت های مختلف از قبیل ساختن عضلات ، سوزاندن چربی ها و تولید انرژی و ... به آن ها نیاز دارند. تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان تنها از طریق غذا تامین نمی شوند و برای اطمینان از رنج نبردن بدن و عضلات ازکمبود ویتامین ها و مواد معدنی باید از مکمل مولتی ویتامین استفاده کرد تا اطمینان حاصل شود که سطح عملکرد بدن پایین نیامده است.

ویتامین ها دارای 2 نوع محلول در آب و محلول در چربی هستند.ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین K، E ، Dو ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین C .

مولتی ویتامین مینرال + دو مکمل مهم:
مکمل کلسیم منیزیم زینک و ویتامین دی :
(500 میلیگرم کلسیم کربنات و240 میلیگرم منیزیم اکسید و8 میلیگرم زینک سولفات
400 واحد ویتامین دی)
مکمل ید و فولیک اسید:
(150 میکروگرم پتاسیم یدید و 400 میکروگرم فولیک اسید)

بدن انسان روزانه نیازمند ویتامین ها و املاح ضروری ست که باید از راه تغذیه مناسب به بدن برسد...

این نیاز در:
کسانی که رژیم های غذایی خاصی دارند
افرادی که میخواهند اماده بارداری شوند
کسانی که داروی خاصی مصرف میکنند و
افرادی که دچار سو تغدیه و سو جذب هستند
افرادسیگاری
خانم های جوان
افراد مسن
خانم های یائسه
افراد ورزشکارو ....افزایش پیدا میکند.

متاسفانه امروزه به دلیل مشغله زیاد و افزایش هزینه ها وتغییر عادات غذایی (خوردن فست فود و) ... ممکن است دسترسی به منابع غذایی ضروری برای این افراد مانند قبل امکان پذیر نباشد.
با اینکه جمع اوری مقادیر ضروری این ویتامین ها و املاح کار اسانی نیست ولی خوشبختانه ما توانستیم با ارایه مولتی بان به عنوان مولتی ویتامین مینرال این نیاز رو برطرف کنیم و شخص ضمن پرداختن هزینه ی کمتر از مکملی با کیفیتی عالی برخوردار شود.

موارد مصرف مولتیبان:
- تامین کردن املاح و ویتامین های مورد نیاز وارتقا سلامتی بدن
- سلامت استخوان ها و دندان ها
- بهبود استحکام استخوان ها
- جلوگیری از پوکی استخوان
با دارا بودن 500 میلیگرم کلسیم!


کمک به ساخت هورمون های تیروییدی با دارا بودن 150 میکروگرم ید

پیشگیری ازکم خونی ناشی از فقر آهن با دارا بودن 58.88میلی گرم فروس فومارات

داشتن پوست سالم و جلوگیری از پیری زودرس با داشتن 5000 واحد ویتامینA

بهبود روند سوخت و ساز و عملکرد ورزشی وبهبود روند کاهش وزن با دارا بودن 240 میلی گرم منیزیم و 150 میکروگرم ید


بهبود سلامت پوست و مو و ناخن
جلوگیری از چین و چروک و پیری پوست
جلوگیری از ریزش مو
درمان کم اشتهایی
تقویت کردن سیستم ایمنی بدن
کمک به حفظ سلامت سیستم عصبی و سیستم بینایی
درمان کم اشتهایی و...

خوشبختانه با مصرف مکملهای مولتیبان با دارا بودن کلسیم منیزیم و ویتامین د میتوان احتمال بروز بیماری استئوپروزیس (پوکی استخوان) را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش داد و از بروز شکستگی های استخوانی که در بسیاری از موارد سبب ناتوانی فرد می شود جلوگیری کرد
(پوکی استخوان از جمله شایع ترین بیماری های استخوانی است که در آن تخریب بافت استخوانی و کاهش توده استخوانی منجر به افزایش ریسک شکستگی می شود.) احتمال بروز این بیماری با افزایش سن بیشتر شده و در زنان به ویژه در دوران یائسگی شیوع بالایی دارد
ید یک ماده ضروری برای سنتز هورمونهای تیروئیدی است که مسئول تنظیم رشد، تکامل و متابولیسم می باشند.

کمبود آن باعث بیماری گواتر میشود از نقش های ید میتوان
نشاط، شادابی، سرزنده بودن و تناسب اندام
رشد و نمو
حفظ سلامت مو، ناخن، پوست و دندان را نام برد
ید فشارهای عصبی را کاهش میدهد
همچنین از رسوب کلسترول در عروق جلوگیری میکند.

 

مکمل کربوهیدرات :

مکمل بدنسازی نوتری ویتا

کربوهیدرات ها بزرگترین منبع انرژی هستند که نیازهای بدن را تامین می کنند بدن انسان برای حفظ سلامت باید یک درصد معین از کربوهیدرات به صورت روزانه جذب کند.البته مصرف بیش از اندازه مکمل کربوهیدرات به علت بالا بودن کالری ان باعث جذب بیش از انداره آن و در نتیجه کم شدن کیفیت بدن می شود.

مکمل کربو پروتئین :

مکمل افزایش وزن

 مکمل گینر

مکمل گینر در واقع پروتئینی است که دارای درصد نسبتاً بالایی از کربو هیدرات نیز می باشد.از این مکمل برای گرفتن درصد بالایی کالری مناسب ، جذب پروتئین بالا و در نتیجه گرفتن حجم عضلانی با کیفیت استفاده می شود. البته باید به این نکته توجه کرد مقدار و زمان مصرف این مکمل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.معمولا برای رسیدن به جواب بهتر در هنگام استفاده از این مکمل از کراتین نیز استفاده می شود.

 

مکمل ریکاوری

مکمل باز توانی

ریکاوری در ورزش بدنسازی نقش عمده ای را در رشد و ساخت عضلات بازی می کند ایفا می کند .بدنسازانی که تمرین خود را همزمان با ریکاوری کامل و مناسب انجام می دهند به نتایج بهتری دست پیدا می کنند و هرچه برای بازیابی عضلات خود اهمیت کمتری قائل شوند مطمئنن نتیجه کمتری را خواهند گرفت.

نقش مکمل ریکاوری : مکمل ریکاوری در حجم خشک عضلات وهمچنین تفکیک عضلات و افزایش قدرت ماهیچه ها بسیار موثر است وهر چه سریعتر پس از تمرینات سخت و طاقت فرسا به ریکاوری بپردازید ، سریع تر به بدن دلخواه خود خواهید رسید .مکمل های ریکاوری مکمل هایی هستند که حاوی مقادیر متعادلی از کالری پروتئین های زود هضم و مقدار مناسبی کربوهیدرات هستند که به طور خاص برای مصرف بلافاصله پس از پایان تمرین عرضه شده اند .

بسیاری از مردم ورزشکار به اشتباه فکر می کنند که عضلات در حین تمرینات در باشگاه ساخته می شوند در واقع، فرایند عضله سازی پس از پایان جلسه تمرینی شروع می شود .تمرینات ورزشی تنها محرک برای تغییرات است و رشد عضلات در واقع در بین تمرینات شروع می شود.

مکمل ریکاوری ( مکمل بازیابی ) برای این طراحی شده اند که فرایند بازسازی و رشد عضلات در هنگام استراحت سریع تر انجام شود وکلیه موادی که برای رشد وتوسعه عضلات لازم اند در زمان مناسب و به مقدار کافی به بافت های عضلانی برسند .

مکمل پروهورمون :

تستوسترون هورمون استروئید از گروه آندروژن است و در پستانداران، خزندگان، پرندگان، و دیگر مهره داران یافت می شود. در پستانداران، تستوسترون در بیضه مردان و تخمدان زنان ترشح می شود، اگر چه مقدار کمی نیز هستند که توسط غدد آدرنال ترشح شده می شوند . تستوسترون هورمون اصلی جنسی مردانه و استروئید آنابولیک محسوب می شود. در مردان، هورمون تستوسترون نقش کلیدی در توسعه بافت تناسلی مرد مانند بیضه و پروستات و نقش اساسی در ساخت عضله، توده استخوانی، و رشد موی بدن دارد .علاوه بر این، تستوسترون برای سلامت بدن و آسایش روان و نیز پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است.

سطح تولید هورمون تستوسترون در مردان حدوداً از 20 سالگی رو به کاهش می باشد و مکمل پروهورمون یا بوستر تستوسترون باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون در بدن شما می شوند. مکمل پروهورمون انواع مختلف دارند اما اغلب آنها روی افزایش سطح هورمون تستوسترون بدن اثر می گذارند . مدل های دیگر این مکمل روی ترشح هورمون رشد یا انسولین یا تیروئید اثر میگذارند .انتخاب مکمل پروهورمون خود مسئله ی مهمی است که با توجه به شرایط بدنی و سن ورزشکار انجام می شود.

مکمل چربی سوز

قرص لاغری

مکمل لاغری

چربی سوز

چربی سوز ماده ای است که انرژی متابولیسم بدن را افزایش می دهد .این مکمل دارای انواع مختلف مثلاً ترموژنیک ، بلوکه کننده کربوهیدرات ، سرکوب کننده های اشتها ، دفع کننده ها ، تنظیم کننده غده تیروئید ، آنابولیک ها ،ترکیبات آلی اکتیو و ...می باشند .

چربی سوز ترموژن به چربی سوزی گفته می شود که متابولیسم پایه را در بدن بالا برده و موجب افزایش سوخت و ساز در بدن می شوند و نتیجه این تاثیر نیز به صورت افزایش محسوس دمای بدن دیده می شود و افزایش دمای بدن نیز به نوبه خود به تشدید فرایند چربی سوزی کمک می کند.امروزه چربی سوزهای ترموژن با استفاده از کافئین، Synephrine HCL ، Yohimbeو غیره تولید و عرضه می شود و وجود ماده ممنوعه افدرین در چربی سوزهای مجاز هرگز دیده نمی شود. اکثر چربی سوز ها از نوه ترموژن می باشند.

البته همواره باید به این نکته توجه کرد که خوردن قرص لاغری با رعایت رژیم غذایی و برنامه ورزشی مناسب رسیدن به اهداف را راحت تر می کند.

 

کد: 50019569

زمان انتشار: یکشنبه 12 آبان 1398 08:30 ب.ظ

تعداد نمایش: 871

 

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.