رونمایی از خط تولید سرترالین توسط رئیس جمهور

افتتاح خط تولید سرترالین توسط رئیس جمهور

افتتاح خط تولید سرترالین توسط رئیس جمهور

متن کامل سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

محتوا و اهمیت بیست و ششمین افتتاح‌ها با بیست و پنج هفته قبل مقداری متفاوت بود. افتتاح‌های امروز به معنای ارتقاء کشور در علم و فناوری است و این برای ما بسیار مهم است و من از آقای دکتر ستاری، آقای دکتر خاوازی، آقای دکتر نمکی، همه معاونین آن‌ها و همه آن‌هایی که در این زمینه تلاش، پشتیبانی، هدایت و کمک می‌کنند، تشکر می‌کنم.

برای ما بسیار مهم است که نسل جوان، دانش‌آموخته و تحصیل‌کرده، فضایی برای فعالیت و همچنین تعالی علم و دانش و فناوری خودشان داشته باشند.

خداوند بزرگ را شکرگزاریم که در این مدت ۷ سال تلاش‌های بسیار خوبی شده است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارتخانه‌های مربوطه در زمینه ارتقاء شرکت‌های دانش بنیان تلاش‌های بسیار زیادی کردند. تقریباً می‌توانیم بگوییم شرکت‌های دانش‌بنیان ما نسبت به ۷ سال پیش حدود ۱۰۰ برابر شده است و این اهمیت فوق‌العاده‌ای برای ما دارد.

دانشجویان و تحصیلکردگان عزیز ما در دانشگاه‌ها در این شرکت‌ها جذب شدند و می‌شوند و حتی نیروی انسانی خلاق ایرانی که در خارج از کشور هستند، روزانه در این شرکت‌های دانش‌بنیان جذب می‌َشوند و این مسأله برای ما حائز اهمیت است.

اما افتتاح‌های امروز غیر از مسأله علم و فناوری در ۲ زمینه‌ای بود که هر دو زمینه برای ما مهم است. اولین آن در مسأله دارو بود که بسیار مهم است چرا که دارو‌هایی برای درمان بیماری‌ها و یا پیشگیری‌کننده است و بدن را آماده می‌کند که قدرت و توان مقابله با بیماری را داشته باشد و در بخش بهداشت می‌گنجد و این بخش برای ما بسیار حائز اهمیت است مخصوصاً اینکه امروز در تولید‌هایی که افتتاح شد، واکسن انسانی جزو این تولیدات بود که برای ما بسیار مهم است و آن هم نسبت به بیماری شایع سرطان دهانه رحم که اهمیت خاصی دارد و واکسن آن پرمصرف است.

امیدواریم در این زمینه نیازمندی‌های داخل را تأمین کنیم و حتی در آینده بتوانیم صادر کنیم و همچنین اقداماتی برای مواد اولیه دارو انجام می‌گیرد که ما در بخش تولید دارو نیازمند آن هستیم و مواد اولیه را وارد کشور می‌کنیم یعنی ارزبری ما هم برای بخشی از دارو‌ها و هم برای بخشی از مواد اولیه شرکت‌های داروسازی ما است.

شرکت‌های دانش‌بنیان قدم به قدم می‌تواند ما را مستغنی کند و همانطور که آقای دکتر ستاری اشاره کردند اگر حدود یک میلیارد دلار وارد کننده مواد اولیه هستیم به راحتی می‌توانیم نیمی از آن یعنی حدود ۴۰۰ میلیون دلار را در داخل تأمین کنیم و نیاز به واردات از خارج نداشته باشیم.

دولت با همه توان، هم در سیاست‌گذاری در این شرکت‌ها، هم هرگونه تسهیل گری که برای این شرکت‌ها لازم است و هم حمایت از این شرکت‌ها که برای ما بسیار مهم است، پشتیبان این شرکت‌ها است چرا که مسأله دارو، امنیت جسم و جان مردم را تأمین می‌کند یعنی یک نفر که مشغول کار است احساس کند که خدای ناکرده با مشکلی مواجه است و دارو به اندازه کافی در کشور است و یا می‌تواند از برخی از بیماری‌ها پیشگیری کند.

این مهم بود که آقای دکتر ستاری قول دادند تا پایان این دولت ۴ واکسن انسانی دیگر به این واکسن‌ها اضافه می‌شود و یکی از تأکیدات من از روز اول در دولت یازدهم تولید واکسن بود، مخصوصاً واکسن انسانی که خیلی مسبوق به سابقه هم نبود و اینکه معاونت علمی و فناوری اظهار امیدواری کردند که بتوانیم واکسن آنفلوآنزا را در ماه‌های آینده به ثمر برسانیم برای ما بسیار مهم است و این برای مردم امنیت‌آفرین و آرامش‌بخش است.

از همه شرکت‌های خصوصی تشکر می‌کنیم. اینکه دولت در سرمایه‌گذاری بسیاری از این‌ها بخش کمی را به عهده دارد و یا کل سرمایه‌گذاری و یا بخش اعظم آن بر عهده بخش خصوصی است، برای ما بسیار مهم است که بخش خصوصی ما در این زمینه فعال باشد و در شرکت‌های دانش‌بنیان که اتفاقاً شرکت‌هایی است که زود و با یک زمان کم و امکانات متوسط به سودآوری و به درآمد‌های بسیار ارزشمندی می‌رسد مخصوصاً در زمینه بیوتکنولوژی که برای ما دارو‌های زیست فناوری بسیار مهم است و گرانقیمت هم است و تأمین آن‌ها اهمیت خاص و ویژه‌ای دارد.

در بخش دوم مسأله امنیت غذایی است. امنیت غذایی برای کشور ما بسیار مهم است و ما در دوران کرونا اهمیت هر دو بخش یعنی بخش دارو و بخش بهداشت و مسأله امنیت غذایی را بیشتر درک کردیم.

در مسأله امنیت غذایی شرایط دنیای امروز بعد از کرونا با قبل آن متفاوت است و باید روی پای خودمان بایستیم و به خودمان متکی شویم و شما می‌بینید یک شرکت دانش‌بنیان با تولید کود مورد نیاز، سم مورد نیاز و یا بذر مورد نیاز چقدر می‌تواند کمک کند به اینکه محصول با افزایش بیشتر مواجه شود و بتوانیم به خودکفایی نزدیک‌تر شویم.

من در اینجا یک نکته‌ای را خدمت مردم بسیار عزیز و شریف ایران اضافه کنم، یکی از اصولی که باید در بخش دارو و مواد غذایی به سمت آن حرکت کنیم، خوب مصرف کردن است. مصارف ما به دقت انجام نمی‌گیرد و گاهی دارو بیش از حد در نسخه نوشته می‌شود یا خریداری می‌شود و دارو‌ها معمولاً در خانه می‌ماند و مصرف نمی‌شود و دقت لازم در آن انجام نمی‌گیرد بنابراین بد مصرف کردن، هم در مواد غذایی و هم در دارو بسیار مضر است و ما باید به یک مصرف بهینه در کشور برسیم.

طبق یک آماری که به من گزارش دادند در همین روز‌های اخیر ۴۰ درصد مواد غذایی ما تلف و ضایع می‌شود که یا بخاطر بد مصرف کردن، یا تولید غیر دقیق نسبت به این مواد غذایی و یا بخاطر این است که زنجیره لازم در صنایع تبدیلی را در اختیار نداریم و این‌ها از بین می‌رود.

خیلی مسأله مهمی است. این آمار به ما می‌گوید ۴۰ درصد که حتی اگر ۱۰ و ۲۰ درصد هم باشد خیلی زیاد است، در این شرایط حساس برای تولید مواد غذایی کشور و برای اینکه نیاز مردم مرتفع شود خیلی تلاش می‌شود و نباید خدای ناکرده بخاطر عدم دقت و بد مصرف کردن در مقاطع مختلف، ۴۰ درصد آن را از دست بدهیم.

کار بزرگی که امروز باید انجام بگیرد، ایجاد فرهنگ لازم هم در بخش تولید و هم در بخش مصرف است تا به بهترین وجه تولید کنیم و با بهترین کیفیت آن را به اندازه مصرف کنیم و در حداقل ضایعات مواد غذایی باشیم و این هم برای ما بسیار اهمیت دارد.

اینکه امروز توانستیم چندین شرکت دانش‌بنیان را افتتاح کنیم، برای ما از لحاظ علمی، نیازمندی‌های جامعه و جذب جوانان تحصیلکرده بسیار افتخارآمیز بود و بنابراین افتتاح بیست و ششم بر همه آن افتتاح‌ها از نظر علمی و فناوری و دانش بنیان بودن مزیت داشت، برای همه جوان‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و همه مسئولینی که در این راه تلاش می‌کنند آرزوی توفیق بیشتر می‌کنم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

کد: 50030214

زمان انتشار: جمعه 11 مهر 1399 04:42 ب.ظ

منبع: https://www.irinn.ir/fa/news

تعداد نمایش: 82

 

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.